Ogólne 26.06.2026

Święto Policji w Tarnowskich Górach: 58 awansów i odznaczenia

58 policjantów awansowanych, odznaczenia i nagrody podczas Święta Policji w Tarnowskich Górach.

Komenda Powiatowa Policji w Tarnowskich Górach

Ulica Bytomska 6, 42-600 Tarnowskie Góry

W czwartek 25 czerwca 2026 roku tarnogórscy policjanci uczestniczyli w uroczystej zbiórce z okazji Święta Policji oraz 107. rocznicy powstania Policji Państwowej. Uroczystość odbyła się w Tarnogórskim Centrum Kultury, a wzięli w niej udział Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach mł. insp. Marka Gadzińskiego oraz zaproszeni goście. Tego dnia 58 tarnogórskich policjantów otrzymało mianowania na wyższe stopnie.

Uroczysta część rozpoczęła się meldunkiem składanym przez dowódcę uroczystości Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach mł. insp. Marka Gadzińskiego, po czym odśpiewano hymn państwowy. Następnie policjanci oraz zaproszeni goście minutą ciszy uczcili pamięć zmarłych i poległych funkcjonariuszy.

Komendant Powiatowy Policji w Tarnowskich Górach mł. insp. Dawid Gil powitał zgromadzonych i wygłosił okolicznościowe przemówienie. W dalszej części odczytano wyciągi z rozkazów personalnych dotyczących mianowań na wyższe stopnie.

Rozkazami Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach nadinsp. Mariusza Krzystyniaka na wyższy stopień policyjny mianowanych zostało 8 policjantów w korpusie oficerów młodszych oraz 27 policjantów w korpusie aspirantów. Rozkazem Komendanta Powiatowego Policji w Tarnowskich Górach mł. insp. Dawida Gila w korpusie podoficerów mianowanych zostało 11 policjantów, a w korpusie szeregowych 12 mundurowych.

Po wręczeniu aktów mianowania nastąpiła ceremonia wręczania odznaczeń i wyróżnień. Kapituła Odznaki Honorowej 'Za Zasługi dla Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach' uhonorowała Komendanta Powiatowego Tarnowskich Gór Dawida Gila oraz Pierwszego Zastępcę Komendanta Powiatowego Marcina Kasyka. Akt dekoracji dokonał Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach mł. insp. Marek Gadziński.

W kolejnej części uroczystości głos zabrał Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry, który podziękował policjantom za służbę i przyznał 10 nagród pieniężnych tarnogórskim policjantom. Nagrodami Komendanta Powiatowego Policji w Tarnowskich Górach uhonorowani zostali także pracownicy cywilni komendy; Starosta Tarnogórski Adam Chmiel wręczył im specjalnie przygotowane upominki. Święto Policji to także okazja do wręczania odznak policjantom – NSZZ Policjantów Województwa Śląskiego uhonorował 7 tarnogórskich policjantów.

Po okolicznościowych przemówieniach meldunek o zakończeniu uroczystej zbiórki złożył dowódca uroczystości podkomisarz Stanisław Kotwin – Naczelnik Wydziału Prewencji. Następnie na scenie wystąpił zespół z 5. Pułku Chemicznego im. gen. broni Leona Berbeckiego w Tarnowskich Górach, który zaprezentował utwory z repertuaru muzyki rozrywkowej.

Na uroczystości obecni byli także zaproszeni goście: poseł Tomasz Głogowski, starosta Adam Chmiel, członek zarządu powiatu Dariusz Wysypoł, Burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech, Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Olszewski, wójtowie gmin powiatu, Wiceprezes Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach Elżbieta Mężyk, Prokurator Rejonowy Justyna Rzeszut – Sieńkowska, przedstawiciele służb mundurowych i Straży Miejskiej oraz kapelan Policji Joachima Gondro.

Wszystkim mianowanym, wyróżnionym oraz odznaczonym życzymy wszystkiego najlepszego i zawsze bezpiecznej służby.

Źródło: policja.gov.pl

KK

Karolina Kuczyńska

Młodsza redaktorka kroniki policyjnej; stawia na fakty, spokojny język i szybkie komunikaty ważne dla mieszkańców.

Więcej artykułów →

Udostępnij: